Det får jeg selvfølgelig ikke liiiige gjort i min travle hverdag, så derfor kommer der her en ordentlig stak af nye bøger på mine skønne hylder!
Denne stak er alle mine bøger fra bogbloggertræffet i Aalborg, som jeg har skrevet om tidligere. Der er bøger i alle genre og fra alskens forlag. Jeg glæder mig meget til at læse den :) |
Peter Madsen og jeg går langt tilbage. Da jeg fik tilsendt hans eventyrbog, var jeg lykkelig, og den har nu en æresplads på reolen. Jeg læser et eventyr i ny og næ, og illustrationerne er sand magi! |
Der er bøger her for alle aldre og genremennesker. Jeg glæder mig enormt til at læse dem alle sammen! Jeg har sat mig selv på et bogkøb-stop indtil bogforum, så jeg kan købe en masse gode bøger dér til fantastiske priser :)
Har I gjort nogle gode bogkøb eller fået en ny skønhed af nogle?
Fine bøger jo! Jeg venter også med at købe flere bøger indtil bogforum! :D
SvarSletDet er svært! Godt forlagene sender lidt, så mine cravings kan styres lidt ;)
SletEn god stak! Jeg elsker Northanger Abbey - det ser ud til at være en rigtig fin udgave du har fået fat i!
SvarSletJeg elsker den med dens fine stofforside!! Den er virkelig smuk. Er meget spændt på at komme i gang med at læse Austen :)
SletRigtig fin stak. Jeg læste Wicked i sin tid, men den er slet ikke som musicalen og jeg blev overrasket hvor politisk den faktisk var.
SvarSletMen hold op den eventyrbog ser flot ud, jeg tror den skal tilføjes min ønskeliste. :)
Ej hvor spændende med wicked!! Jeg tænker at ønske mig clothbound udgaven af wizard of oz og så læse den i streg på er tidspunkt :)!!
SletEventurbogen kan varmt anbefales, og jeg lover, at der kommer en anmeldelse af den snart med et kig indeni den også :)!
Jeg er ved at læse "Eventyrbogen" med mine to yngste (8 og 5 år) og det overrasker mig gentagende gange, hvor barske de oprindelige eventyr egentlig er, med død og lemlæstelse. Man bliver hurtig forvent af Disneys lyserøde og sukkersøde univers ;)
SvarSletDe egentlig mega fede i originale udgaver! Og som vi lærer her på studiet, kan børn klare enormt meget, hvis bare det har en lykkelig slutning.
SletGlæder mig enormt til at læse den med mine future-kids :D
Glæd dig til Northanger Abbey. Den er så enestående!
SvarSletJeg er næsten bange for at skuffe dig Rikke :b Men ja, jeg glæder mig sindssygt til at stifte bekendtskab med hende!
Slet